مقدمه

اکثر ما با مزایای شکر قهوه­ای اشنا هستیم و مطالب زیادی در مورد ان شنیده­ایم. اما ایا با ففواید برنج قهوه ای نیز اشنا هستید؟ در این مطلب قصد داریم تا شما را با 10 ویژگی برنج قهوه­ای که احتمالا از وجود انها بی ­خبر هستید آشنا کنیم.

برنج قهوه­ای چیست؟

برنج قهوه­ای چیست؟ بهتر است این سوال را به گونه­ی دیگری بپرسیم. برنج قهوه­ای چگونه بدست می­آید؟

دانه برنج از چند پوسته مختلف تشکیل شده است. در صورتی که تنها لایه بیرونی آن را از آن جدا کنند، برنج حاصله را برنج قهوه­ای می­گویند.

فواید برنج قهوه­ای چیست؟

همانطور که گفتیم، برنج قهوه­ای نسبت به برنج­های عادی از خاصیت بیشتری برخوردار است. برخی از این فواید را با هم مرور می­کنیم.

کنترل وزن

اولین خاصیت برنج قهوه­ای خاصیت ضد چاقی آن است. این برنج سرشار از منگنز است که ضد چربی است. این برنج باعث کاهش توده بدنی و همچنین چربی بدن می­شود. همچنین به دلیل وجود آنتی اکسیدان­های مفید، می­تواند در افزایش کلسترول خوب کمک شایانی کند.

سلامت دستگاه گوارش

فیبر موجود در برنج قهوه­ای، سبب تنظیم عملکرد روده­ها می­شود. همچنین از یبوست و کولیت روده جلوگیری میند. همچنین به دلیل مواد مغذی موجود در آن سبب ایجاد سیری زود­رس در شما می­شود. همچنین بر اساس تحقیقات صورت گرفته شده، سبوس جوانه برنج قهوه­ای باعث جبوگیری از ایجاد ورم معده می­گردد.

ضد سرطان

آنتی اکسیدان­های موجود در برنج قهوه­­ای به همراه فیبر موجود در آن می­تواند در جلگیری از بروز انواع سرطان جلوه­گری کند. تحقیقات نشان می­دهد خاصیت برنج قهوه­ای در مقابله با سرطان­های خون، پستان و روده بزرگ غییر قابل انکار است. فرولیک اسید و تریسین موجود در این نوع برنج را می­توان مهمترین عوامل موثر در این زمینه معرفی کرد. همچنین فیبر وجود در ان می­تواند به دفع سموم سرطانی از طریق روده بزرگ کمک کند.

سلامت اسکلت و استخوان­های بدن

از مهمترین فواید برنج قهوه­ای، کمک به استخوان­سازی و تحکیم اسکلت بدن است. کلسیم موجود در این برنج به همراه فیبر بالای آن می­توانند به استخوان­سازی بدن کمک فراوانی کنند. همچنین این مواد به تجکیم لایه حفاظتی نخاع یه میلین کمک می­کنند. همین امر، سبب به تاخیر افتادن بیماری­هایی مانند پوکی استخوان و آرتروز می­شود.

درمان بی خوابی

اگر به اصطلاح شما هم جزو افراد بد­خواب هستید، برای شما پیشنهاد ویژه­ای داریم. استغاده از برنج قهوه­ای می­تواند مانند یک آرام­بخش عمل کرده و خواب خوشی را برای شما به ارمغان آورد. برنج قهوه­ای تین خاصیت خود را مدیون ملاتونین موجود در خود است. ملاتونین به هورمون خواب نیز شهره است.

سخن پایانی